Завідувач кафедри:
Кравченко Дмитро Володимирович
доцент, кандидат геологічних наук
Пріоритетними напрямами роботи кафедри загальної та історичної геології є навчально-методична робота, науково-дослідна робота, наукова та виховна робота зі студентами, профорієнтаційна робота із учнівською молоддю, міжнародні наукові контакти та зв’язки у сфері обміну студентами; наукові проекти та зв‘язки із провідними установами Національної академії України, галузевими інститутами та підприємствами. Кафедра загальної та історичної геології готує фахівців наук про Землю високого професійного рівня із знаннями фундаментальних основ геології, а також навичками володіння спеціалізованого програмного забезпечення для моделювання геологічних систем. Підготовка фахівців здійснюється за трьома освітніми та освітньо-науковими рівнями. У 2018 р. введено в дію єдину в Україні англомовну магістерську програму "Applied geology" («Прикладна геологія»). Навчальний процес постійно удосконалюється із врахуванням сучасного рівня геологічної науки. Викладачами кафедри забезпечується проведення навчальних практик на 1-2 курсі для всіх спеціалізацій та навчальних практик за спеціалізацією та переддипломної практики студентів спеціалізації «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин». У навчальному процесі використовується програмне забезпечення провідних світових фірм “Baker Hughes”, “Petroleum Experts”, "ESRI", "KAI", "Shlumberge" та ін.
Наукова робота викладачів і наукових співробітників кафедри виконується у рамках Закону України № 2519-VI від 09.09.2010 «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" і Державної комплексної програми розвитку Київського національного університету імені Тараса Шевченка та охоплює структурно-тектонічний, палеонтолого-стратиграфічний напрями та напрям моделювання геологічних систем. Дослідження здійснюються як в межах кафедральних та держбюджтених тематик, так і в рамках міжнародних наукових проектів із провідними університетами Франції (Університет Лотарингії), Великої Британії (Університет Сіті Лондона). Студенти та аспіранти кафедри активно долучаються до наукових робіт як за програмами подвійної аспірантури, так і в межах виконання міжнародних проектів.
Співробітники кафедри є членами фахових асоціацій як в Україні, так і за кордоном (EAGE, EGU, INQUA).
Підготовка студентів
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Геологія»/ блок «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин», освітня кваліфікація: Бакалавр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія»/ професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога».
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Геологія та менеджмент надрокористування»/ блоки «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин» (професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога»), «Економічна геологія та менеджмент надрокористування» (професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога»), «Аналіз великих масивів даних (Big data) в науках про Землю» (кваліф. 3111 - "Асистент професіонала з інформаційного забезпечення геологорозвідувальних робіт"), освітня кваліфікація: Бакалавр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія та менеджмент надрокористування»
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Applied geology» (Прикладна геологія)/ Блоки освітня кваліфікація: Магістр наук про Землю за освітньою програмою «Прикладна геологія»/ професійна кваліфікація 2114.1 – Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 - Геолог.
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Геологія»/ Блоки «Тектоніка», «Палеонтологія та стратиграфія», «Моделювання геологічних систем»/ освітня кваліфікація: Магістр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія»/ професійна кваліфікація 2114.1 - Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 - Геолог.
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Науки про Землю»/ загальна та регіональна геологія/ освітній ступінь – доктор філософії.
- Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Геологія»/ Блоки-сучасні методи дослідження небезпечних геологічних процесів, проблеми тектоніки України, методологія і методи наукового аналізу, теоретичні та прикладні проблеми геології України/ освітній ступінь – доктор філософії.
Випускники кафедри працюють на державних геолого-геофізичних підприємствах, в геологічних сервісних компаніях, малих підприємствах та галузевих науково-дослідних інститутах, підприємствах сфери охорони навколишнього середовища. Випускники кафедри здатні вирішувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми геологічного спрямування, включно з прийняттям рішень щодо постановки польових геологічних досліджень, вибору даних та методів дослідження геологічного середовища при вивченні різногенетичних та різномасштабних природних та техногенних систем. Вони займають провідні посади в галузевих інститутах НАН України (Інститут геологічних наук, Інститут геохімії навколишнього середовища, Інститут геофізики та ін.), підприємствах Державної служби геології та надр України, приватних компаніях із розробки програмного забезпечення для геологічної та нафтогазової галузі ("ИТ-ТРАНЗИТ" та ін.). Навчаються за програмами подвійної аспірантури в європейських університетах, працюють в європейських компаніях геологічного спрямування (Австрія, Швейцарія та ін.), розробляючи новітні підходи до моделювання родовищ корисних копалин та їх геолого-економічної оцінки.
За напрямком загальної та історичної геології навчалися такі видатні вчені:
Загороднюк П.О. - кандидат геолого-мінералогічних наук, голова правління концерну „Надра”,
Зернецький Б.Ф. - доктор геолого-мінералогічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАНУ,
Зосимович В.Ю. - доктор геолого-мінералогічних наук, завідувач віддіу Інституту геологічних наук НАНУ,
Митропольський О.Ю. - член.-кор. НАН України, доктор геолого-мінералогічних наук, консультант Інституту геологічних наук
Наукове та науково-технічне співробітництво із закордонними організаціями
- Співпраця з Європейською асоціацією геовчених та інженерів (EAGE) в питаннях організації сумісних конференцій та публікації матеріалів. Кафедрою проведено два наукових польових семігнари з оцінки зсувної небезпеки під егідою EAGE у 2019 та 2020 рр.
- Обмін науковим досвідом з Віденським університетом природних ресурсів та наук про життя щодо детермінованого моделювання селевих та зсувних процесів.
- Співпраця з Університетом Лотарингії (Вища Гірнича школа НАНСІ, Вища Школа Геології) за програмами академічної мобільності дляч студентів, аспірантів та викладчів та за напроямами моделювання геотермальних процесів
- Укладено угоди про стажування студентів та аспірантів з підготовленими спеціальними програмами та курсами (співкоординатор професор Іваннік О.М.).
- Співпраця із Університетом Салерно за темою «Оцінка ризиків зсувної небезпеки», що спрямована на дослідження та обмін досвідом у моделюванні гравітаційних процесів.
- Співпраця та обмін досвідом з IRSM (The Institute of Rock and Soil Mechanics, Chinese Academy of Sciences) Китайської народної республіки за напрямом на дослідження та моделювання геотермалних процесів.
- запрошення іноземних лекторів до викладання курсів, зокрема з TOTAL (TPA).
- розробка структури національної бази зсувної небезпеки (спільно з Британською геологічною службою).
- підготовка грантів та співпраця у проектах за програмою Горизонт-2020
Гранти на виконання НДР, які були проведені за допомогою кафедри
Проект ««Building landslide-resilient communities» («Протистояння зсувній небезпеці: суспільні виклики»)» Global Challenges Research Fund (GCRF), Great Britain (науковий керівник проф. О.М. Іванік) термін виконання з 01.09.2019 по 31.12.2020 р. (загальний обсяг фінансування становить 20 тисяч фунтів стерлінгів).
- Звіт про роботу кафедри загальної та історичної геології за 2019 рр. Додатки до звіту
- Звіт про науково-дослідну роботу кафедри загальної та історичної геології за 2018 - 2019 н.р.
- Проект «Протистояння зсувній небезпеці: суспільні виклики»
- Звіт про роботу кафедри загальної та історичної геології за 2011-2018 рр.
- Програма розвитку кафедри загальної та історичної геології