Кафедра Загальної та історичної геології

Завідувач кафедри:
Кравченко Дмитро Володимирович
доцент, кандидат геологічних наук



Пріоритетними напрямами роботи кафедри загальної та історичної геології є навчально-методична робота, науково-дослідна робота, наукова та виховна робота зі студентами, профорієнтаційна робота із учнівською молоддю, міжнародні наукові контакти та зв’язки у сфері обміну студентами; наукові проекти та зв‘язки із провідними установами Національної академії України, галузевими інститутами та підприємствами. Кафедра загальної та історичної геології готує фахівців наук про Землю високого професійного рівня із знаннями фундаментальних основ геології, а також навичками володіння спеціалізованого програмного забезпечення для моделювання геологічних систем. Підготовка фахівців здійснюється за трьома освітніми та освітньо-науковими рівнями. У 2018 р. введено в дію єдину в Україні англомовну магістерську програму "Applied geology" («Прикладна геологія»). Навчальний процес постійно удосконалюється із врахуванням сучасного рівня геологічної науки. Викладачами кафедри забезпечується проведення навчальних практик на 1-2 курсі для всіх спеціалізацій та навчальних практик за спеціалізацією та переддипломної практики студентів спеціалізації «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин». У навчальному процесі використовується програмне забезпечення провідних світових фірм “Baker Hughes”, “Petroleum Experts”, "ESRI", "KAI", "Shlumberge" та ін.

Наукова робота викладачів і наукових співробітників кафедри виконується у рамках Закону України № 2519-VI від 09.09.2010 «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" і Державної комплексної програми розвитку Київського національного університету імені Тараса Шевченка та охоплює структурно-тектонічний, палеонтолого-стратиграфічний напрями та напрям моделювання геологічних систем. Дослідження здійснюються як в межах кафедральних та держбюджтених тематик, так і в рамках міжнародних наукових проектів із провідними університетами Франції (Університет Лотарингії), Великої Британії (Університет Сіті Лондона). Студенти та аспіранти кафедри активно долучаються до наукових робіт як за програмами подвійної аспірантури, так і в межах виконання міжнародних проектів.

Співробітники кафедри є членами фахових асоціацій як в Україні, так і за кордоном (EAGE, EGU, INQUA).

Підготовка студентів

  1. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Геологія»/ блок «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин», освітня кваліфікація: Бакалавр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія»/ професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога».
  2. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Геологія та менеджмент надрокористування»/ блоки «Геологія, пошуки та оцінка корисних копалин» (професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога»), «Економічна геологія та менеджмент надрокористування» (професійна кваліфікація 3111 – «Асистент геолога»), «Аналіз великих масивів даних (Big data) в науках про Землю» (кваліф. 3111 - "Асистент професіонала з інформаційного забезпечення геологорозвідувальних робіт"), освітня кваліфікація: Бакалавр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія та менеджмент надрокористування»
  3. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-професійна програма «Applied geology» (Прикладна геологія)/ Блоки освітня кваліфікація: Магістр наук про Землю за освітньою програмою «Прикладна геологія»/ професійна кваліфікація 2114.1 – Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 - Геолог.
  4. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Геологія»/ Блоки «Тектоніка», «Палеонтологія та стратиграфія», «Моделювання геологічних систем»/ освітня кваліфікація: Магістр наук про Землю за освітньою програмою «Геологія»/ професійна кваліфікація 2114.1 - Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 - Геолог.
  5. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Науки про Землю»/ загальна та регіональна геологія/ освітній ступінь – доктор філософії.
  6. Галузь знань – 10 «Природничі науки»/ спеціальність – 103 «Науки про Землю»/ Освітньо-наукова програма «Геологія»/ Блоки-сучасні методи дослідження небезпечних геологічних процесів, проблеми тектоніки України, методологія і методи наукового аналізу, теоретичні та прикладні проблеми геології України/ освітній ступінь – доктор філософії.

Випускники кафедри працюють на державних геолого-геофізичних підприємствах, в геологічних сервісних компаніях, малих підприємствах та галузевих науково-дослідних інститутах, підприємствах сфери охорони навколишнього середовища. Випускники кафедри здатні вирішувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми геологічного спрямування, включно з прийняттям рішень щодо постановки польових геологічних досліджень, вибору даних та методів дослідження геологічного середовища при вивченні різногенетичних та різномасштабних природних та техногенних систем. Вони займають провідні посади в галузевих інститутах НАН України (Інститут геологічних наук, Інститут геохімії навколишнього середовища, Інститут геофізики та ін.), підприємствах Державної служби геології та надр України, приватних компаніях із розробки програмного забезпечення для геологічної та нафтогазової галузі ("ИТ-ТРАНЗИТ" та ін.). Навчаються за програмами подвійної аспірантури в європейських університетах, працюють в європейських компаніях геологічного спрямування (Австрія, Швейцарія та ін.), розробляючи новітні підходи до моделювання родовищ корисних копалин та їх геолого-економічної оцінки.

За напрямком загальної та історичної геології навчалися такі видатні вчені:
Загороднюк П.О. - кандидат геолого-мінералогічних наук, голова правління концерну „Надра”,
Зернецький Б.Ф. - доктор геолого-мінералогічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАНУ,
Зосимович В.Ю. - доктор геолого-мінералогічних наук, завідувач віддіу Інституту геологічних наук НАНУ,
Митропольський О.Ю. - член.-кор. НАН України, доктор геолого-мінералогічних наук, консультант Інституту геологічних наук

Наукове та науково-технічне співробітництво із закордонними організаціями

  • Співпраця з Європейською асоціацією геовчених та інженерів (EAGE) в питаннях організації сумісних конференцій та публікації матеріалів. Кафедрою проведено два наукових польових семігнари з оцінки зсувної небезпеки під егідою EAGE у 2019 та 2020 рр.
  • Обмін науковим досвідом з Віденським університетом природних ресурсів та наук про життя щодо детермінованого моделювання селевих та зсувних процесів.
  • Співпраця з Університетом Лотарингії (Вища Гірнича школа НАНСІ, Вища Школа Геології) за програмами академічної мобільності дляч студентів, аспірантів та викладчів та за напроямами моделювання геотермальних процесів
  • Укладено угоди про стажування студентів та аспірантів з підготовленими спеціальними програмами та курсами (співкоординатор професор Іваннік О.М.).
  • Співпраця із Університетом Салерно за темою «Оцінка ризиків зсувної небезпеки», що спрямована на дослідження та обмін досвідом у моделюванні гравітаційних процесів.
  • Співпраця та обмін досвідом з IRSM (The Institute of Rock and Soil Mechanics, Chinese Academy of Sciences) Китайської народної республіки за напрямом на дослідження та моделювання геотермалних процесів.
    • запрошення іноземних лекторів до викладання курсів, зокрема з TOTAL (TPA).
    • розробка структури національної бази зсувної небезпеки (спільно з Британською геологічною службою).
    • підготовка грантів та співпраця у проектах за програмою Горизонт-2020

Гранти на виконання НДР, які були проведені за допомогою кафедри

Проект ««Building landslide-resilient communities» («Протистояння зсувній небезпеці: суспільні виклики»)» Global Challenges Research Fund (GCRF), Great Britain (науковий керівник проф. О.М. Іванік) термін виконання з 01.09.2019 по 31.12.2020 р. (загальний обсяг фінансування становить 20 тисяч фунтів стерлінгів).

Контакти

kzg@knu.ua
+38 (044) 4315287

Кафедра загальної та історичної геології (Інституту Геології) бере початок від заснування Київського імператорського університету Св. Володимира (1834) та відкриття на фізико-математичному відділенні філософського факультету кафедри мінералогії і геогнозії, яку очолювали: професор С.В. Зенович (1834–36), декан фізико-математичного відділення професор Є.К. Гофман (1836-42), ректор Київського університету професор Е.-Р.Е. Траутфеттер (1842-45) і ректор Київського університету професор К.М. Феофілактов (1845-91).


Соколовський І.Л. (1976-84)

Гук В.І. (1984)

Мороз С.А. (1984-97)

Як єдина структурна одиниця геологічного факультету (Інститут Геології з 2014 р.) кафедра загальної та історичної геології існує з 1976 року під керівництвом професора І.Л. Соколовського (1976-84), доцента В.І. Гука (1984), професора С.А. Мороза (1984-97), професора О.І. Лукієнка (1997-2003), професора В.В. Шевчука (2003-11), професора О.М. Іванік (з 2011).


Лукієнко О.І. (1997-2003)

Шевчук В.В. (2003-11)

Іванік О.М. (з 2011)

Список дисциплін І семестр 2020-2021 н.р.

Спеціальність
ОП
Назва дисципліни
103 Науки про Землю
«Геологія менеджменту та надрокористування»
Загальна та історична геологія
193 Геодезія та землеустрій
«Геоінформаційні системи та технології», «Оцінка землі та нерухомого майна»
Загальна геологія
103 Науки про Землю
«Геологія»
Загальна геологія
101 Екологія
«Екологія»
Геологія з основами геоморфології
103 Науки про Землю
«Науки о Земле и преподавание геолого-географических дисциплин (Науки про Землю та викладання геолого-географічних дисциплін)»
Палеонтология
103 Науки про Землю
«Геологія»
Структурна геологія та геокартування
103 Науки про Землю
«Геологія»
Методи геологічного картування
103 Науки про Землю
«Геологія»
Основи структурного аналізу
103 Науки про Землю
«Геологія»
Палеонтологія/ Стратиграфія
103 Науки про Землю
«Геологія»
Modelling of geological processes and structures (Моделювання геологічних процесів і структур)
103 Науки про Землю
«Геологія»
Математичне моделювання геологічних систем
103 Науки про Землю
«Геологія»
Просторове моделювання та аналіз геологічних даних в ГІС
103 Науки про Землю
«Геологія»
Геодинаміка геосфер
103 Науки про Землю
«Геологія»
Науково-дослідницький практикум за спеціалізацією
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Вступ до сейсмології/ Seismology
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Методи структурної геології/ Methods of Structural Geology
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Морська геологія/ Advanced Marine Geology
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Літогенез/ Lithogenesis
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Секвентна стратиграфія/ Sequence stratigraphy

Список дисциплін ІI семестр 2020-2021 н.р.

Спеціальність
ОП
Назва дисципліни
193 Геодезія та землеустрій
«Геоінформаційні системи та технології», «Оцінка землі та нерухомого майна»
Прикладна геоморфологія
103 Науки про Землю
«Геологія та менеджмент надрокористування»
Структурна геологія та геокартування
103 Науки про Землю
«Геологія та менеджмент надрокористування»
Загальна та історична геологія
103 Науки про Землю
«Геологія»
Четвертинна геологія з основами геоморфлогії
103 Науки про Землю
«Геологія»
Геологічна інтерпретація матеріаліг ДЗЗ
103 Науки про Землю
«Геологія»
Історична геологія
103 Науки про Землю
«Геологія»
Методи геологічного картування
103 Науки про Землю
«Геологія»
Морська геологія
103 Науки про Землю
«Геологія»
Моделювання геологічних процесів і структур/ Modelling of geological processes and structures
103 Науки про Землю
«Геологія»
Геологія докембрію
103 Науки про Землю
«Геологія»
Науково-дослідницький практикум за спеціалізацією
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Моделювання геологічних процесів і структур/ Modelling of geological processes and structures
103 Науки про Землю
«Applied Geology»
Геологічні ризики та небезпеки/ Geological risks and hazards

Практична підготовка

Кафедра забезпечує науково-методичне керівництво навчальними та виробничими практиками, зокрема:

  • Перша навчальна геологічна практика із застосуванням топографічних методів.
  • Навчальна практика із геологічної зйомки та геокартування.
  • Навчальна практика за спеціальністю.
  • Переддипломна практика бакалавра.
  • Переддипломна практика магістра.

Навчальні практики проводяться в межах Канівського природного заповідника, карпатського полігону та на базі практики у с. Корнин (Попельнянський р-н, Житомирська обл.). В рамках навчальних практик студенти отримують необхідні навички геологів при геокартуванні та пошуках корисних копалин. Вчаться працювати з геологічними приладами (компас, навігатор), орієнтуватися на місцевості, складади геологічні карти, проводити кваліфікований відбір зразків, здійснювати польові геологічні маршрути та багато іншого. Між тим є можливість відвідати видатні історичні місцини: канівський музей, музей Тараса Шевченка та могилу Кобзаря, м. Львів з його величною архітектурою, м. Мукачево та багато іншого.

Виробничі та переддипломні практики проводяться в галузевих інститутах НАН України, геологічних підприємствах, приватних компаніях.


Канів, 2007 рік

Карпати, 2010 рік

Карпати, 2012 рік

Карпати, 2016 рік

Корнин, 2016 рік

Області досліджень:

  • Моделювання геологічних систем
  • Морська геологія та геоморфологія
  • Четвертинна геологія
  • Стратиграфія та палеонтологія
  • Структурна геологія, геотектоніка
  • Історична геологія
  • Аналіз небезпечних геологічних процесів та оцінка георизиків

Головні наукові напрямки:

  • тектонофаціальний аналіз дислокаційної тектоніки (Кравченко Д.В.);
  • динамо-кінематичні умови корового структуроутворення (Іванік О.М., Кравченко Д.В.);
  • моделювання напружено-деформованого стану породних комплексів (Іванік О.М.).

Основні досягнення:

Розроблено методологію комплексної оцінки стану геологічного середовища та впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування ПТС у різних ландшафтно-кліматичних і тектонічних зонах, яка базується на комплексі взаємопов’язаних геологічних, фізико-геологічних, математичних та геоінформаційних моделей складних ПТС.

За результатами тектонофаціальних досліджень на прикладі Середнього Побужжя визначені найбільш характерні форми прояву дислокаційної тектоніки метаморфічних та гранітоїдних комплексів раннього докембрію Українського щита Засобами математичного моделювання досліджено еволюцію РТ-умов у зв‘язку з розвитком у верхній корі флюїдно-теплових аномалій. Проведено розрахунки полів напружень та деформацій, викликаних різними чинниками у пружно-пластичних середовищах Розроблено методику дослідження геоморфологічної будови дна морів із застосуванням ГІС-технологій, визначено основні критерії формування зон підвищеної біопродуктивності в межах Світового океану. Спільно із Інститутом геологічних наук НАН України створено стратиграфічні схеми четвертинних відкладів Азово-Чорноморського басейну під керівництвом акад. П.Ф. Гожика.

Прикладні теми кафедри загальної та історичної геології:

16КП049-04 «Структурний аналіз та тектонічна еволюція різновікових комплексів України» науковий керівник доц. Кравченко Д.В.

16КП049-05 «Біостратиграфія, палеоекологія і палеогеографія фауністично охарактеризованих відкладів України» науковий керівник к. геол. наук Огієнко О.С.

Проект ««Building landslide-resilient communities» («Протистояння зсувній небезпеці: суспільні виклики») за підтримки Global Challenges Research Fund (GCRF), науковий керівник проф. О.М. Іванік