Дисципліни з геофізики
Список дисциплін, які викладає кафедра
103 Науки про Землю
ОР «Магістр» ОП «Геофізика»
|
Обов’язкові навчальні дисципліни:
|
Вибіркові нкомпоненти ОП
|
Спеціалізація (Fieldgeophysics)"Польова геофізика"
|
Спеціалізація (PhysicsoftheEarth)"Фізика Землі"
|
- Автоматизоване дешифрування даних дистанційних зондувань
- Моделювання родовищ корисних копалин
- Інформаційні технології в геофізиці
- Геологічна інтерпретація сейсмічних даних
- Педагогіка та психологія вищої школи
- Глибинна геоелектрика
- Математична обробка сейсмічних даних
- Обробка й аналіз гравімагнітних полів на ЕОМ
- Сейсмоакустика
- Обробка та інтерпретація даних промислової геофізики
- Переддипломна практика
- Асистентська практика
|
- Рудна електрометрія
- Цифрові сейсмогеологічні моделі
- Інженерна геофізика
- Науково-дослідницька практика за спеціалізацією
- Науково-дослідницький практикум за спеціалізацією
|
- Геофізичний моніторинг геологічного середовища
- Сейсмологія
- Hydrogeophysics (Гідрогеофізика)
- Науково-дослідницька практика за спеціалізацією
- Науково-дослідницький практикум за спеціалізацією
|
103 Науки про Землю
ОР «Бакалавр» ОП «Геофізика та комп’ютернa обробка геолого-геофізичних даних»
|
Обов’язкові компоненти ОП
|
Вибіркові компоненти ОП
|
Компоненти вільного вибору
|
- Основи геофізики
- Теорія поля
- Механіка суцільного середовища
- Філософія
- Теорія обробки геолого-геофізичної інформації
- Ядерна геофізика
- Петрофізика
- Гравіметрія та обробка даних
- Навчальна практика з методів польових геофізичних досліджень
|
- Курсова робота з геофізичних методів досліджень
- Програмування
- Електрометрія та обробка даних
- Спектральний аналіз
- Моделювання геофізичних параметрів
- Комплексування геофізичних методів
- Сейсмометрія
- Курсова робота з Фізики Землі
- Виробнича практика
|
- Геофізичні дослідження свердловин
- Основи комп’ютерної обробки свердловинних даних
- Магнітометрія та обробка даних
- Рудна магнітометрія
- Теорія сейсмохвильових полів
- Основи комп’ютерної обробки сейсмічних даних
- Організація і планування геофізичних робіт
- Менеджмент геолого-геофізичних проектів
|
Основними принципами освітньої діяльності Університету є нерозривність процесів навчання та науково-дослідницької роботи. Це реалізується через виробничі та переддипломні, науково-дослідницькі практики, які спрямовані на неперервність дослідження та здобуття нових знань.
Найкращим прикладом поєднання навчання та досліджень є науково-дослідницька практика, яка спрямована на підготовку студентами-геофізиками дослідницького розділу у кваліфікаційну роботу. Вона передбачає як практичні дослідження в лабораторіях кафедри та Інституту (http://geophys.knu.ua/research/laboratorii/) так і опрацювання набутих під час переддипломної практики матеріалів за допомогою існуючого на кафедрі геофізики програмного забезпечення під керівництвом наукових керівників.
Щорічно в ННІ «Інститут геології» проводяться конкурси наукових робіт студентів (конкурс МОН та НАНУ), міжнародні конференції під егідою EAGE («Геоінформатика. Теоретичні та прикладні проблеми» (http://geoinformatics.org.ua/ua/home/), «Моніторинг геологічних процесів та екологічного стану середовища» (http://www.geol.in.ua/ua/)), польові семінари студентського осередку міжнародної організації SEG (http://geophys.knu.ua/education/life/), наукові конференції-школи студентів, аспірантів, молодих вчених («Актуальні проблеми наук про Землю», «Шевченківська весна»), в яких бере участь значна кількість студентів. Студентські доповіді на конференціях, як правило, пов’язані з темами майбутніх кваліфікаційних робіт.
На даний час на кафедрі геофізики є 4 аудиторії (мультимедійна, комп’ютерна, історична) та 3 спеціалізованих лабораторії, що пристосовані для проведення лабораторних занять:
- науково-навчальна лабораторія ядерної геофізики – http://geophys.knu.ua/research/laboratorii/nuclear-geophysics-lab.php (ауд. 119а, 119б. Прилади: напівпровідниковий та сцинтиляційний гамма-спектрометри, установка для визначення бета-активності керну нафтогазових свердловин, радіометри, еманометр);
- науково-навчальна лабораторія петрофізики (сертифікована) – http://geophys.knu.ua/research/laboratorii/petrophysics-lab.php (ауд. 111, 185, 185а, 186. Прилади: ультразвукові установки, установка для визначення пористості та проникності, установка для вивчення петрофізичних параметрів порід-колекторів у пластових умовах, центрифуга, електророзвідувальна апаратури та ін.)
- граві-магнітометрична (ауд. 323. Прилади: магнітометри, капометр, гравіметр та ін.).
Лабораторії кафедри обладнані необхідною апаратурою.
Практична підготовка
Навчальна практика зі спеціальності
Проводиться після весняної сесії на ІІІ курсі протягом 3-х тижнів. Для спеціалізації «Геофізика» практика проводиться на базі полігону КНУ імені Тараса Шевченка у cмт. Корнин, Попільнянського району Житомирської області. На базі практики забезпечуються всі необхідні побутові проблеми студентів, своєчасне харчування та санітарно-гігієничні норми. Навчальна практика спрямована для набуття студентами практичних навичок з організації та проведення польових геофізичних досліджень з базових геофізичних методів: гравірозвідка, магніторозвідка, електророзвідка, сейсморозвідка, радіометрія), попередньої обробки та інтерпретації даних, оформлення результатів польових спостережень та представлення результатів робіт (оформлення звіту). Під час проведення практики студенти отримують можливість вивчати розломно-блокову структуру Українського щита, досліджувати приповерхневу будови ділянки робіт, гідрогеологічні та інженерно-геофізичні умови. Практика супроводжується залученням спеціалістів з провідних вітчизняних геологічних організацій, які надають можливість ознайомлення з сучасною апаратурою польових геофізичних досліджень, методикою робіт та попередньою камеральною обробкою та інтерпретацією геофізичних даних.
Виробнича практика бакалавра
Проводиться на ІІІ курсі після проходження практики зі спеціальності. Термін практики – 5-ть тижнів. Метою практики є оволодіння студентами-геофізиками сучасними методами та методиками геофізичних польових і лабораторних досліджень, ознайомлення та вміння самостійно працювати з новітньою геофізичною апаратурою, сучасними комплексами та програмами обробки й інтерпретації геофізичних даних, опанування формами організації в галузі геофізики, формування у студентів, на базі одержаних на геологічному факультеті знань, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних виробничих умовах, виховання потреби постійно збагачувати свої знання та творчо застосовувати їх в фактичній діяльності.
Практику студенти проходять на базі кафедри геофізики ННІ «Інститут геології» (лабораторії кафедри), профільних підприємств, в наукових установах НАН України та в галузевих науково-дослідних інститутах. Особливо ефективною виробнича практика є в тих випадках, коли студенти зараховуються на робочі місця та мають можливість брати участь у проведенні польових геофізичних досліджень, попередній обробці та інтерпретації геолого-геофізичної інформації. Такий досвід є неоцінимим. Сучасні системи обробки, інтерпретації та переінтерпретації геофізичних даних надають можливість закріпити та значно підвищити рівень практичних навичок студентів-геофізиків. Глибокі теоретичні та практичні навички студенти отримують при проходженні виробничої практики в лабораторіях кафедри під безпосереднім керівництвом наукових керівників та наукового та інженерного персоналу кафедри геофізики. Матеріали, зібрані під час проходження практики, є основою для подальших самостійних досліджень студентів, за результатами яких вони готують кваліфікаційну роботу бакалавра, виступи на наукові конференції, проводять поглиблені наукові дослідження.
Переддипломна практика магістра
Проводиться протягом 5-и тижнів після 2-ого семестру магістратури. Під час проходження практики студент зобов’язаний безпосередньо приймати участь у проведенні польових робіт, вміти їх самостійно організовувати, проводити попередню якісну і кількісну інтерпретацію геолого-геофізичних даних, набути навичок наукового підходу до вирішення поставлених перед ним задач, зібрати необхідні геологічні та геофізичні матеріали для підготовки звіту про практику та фактичний матеріал для подальшого наукового опрацювання при підготовці кваліфікаційної роботи магістра.
Під час проходження переддипломної практики магістра студент виконує спеціальне завдання кафедри по індивідуальній науково-дослідній роботі та бере участь у вирішенні пошукових, методичних або теоретичних задач, поставлених перед партією чи експедицією, де студент проходить практику.
Мета переддипломної практики магістра – самостійне удосконалення і поглиблення теоретичних знань, набутих студентами під час навчання в університеті, отримання навичок наукового підходу до вирішення поставлених перед ним практичних задач, поглиблене вивчення сучасної геофізичної апаратури, методів і засобів обробки і інтерпретації геолого-геофізичної інформації, самостійна участь в камеральному опрацюванні матеріалів та в керівництві польовими та камеральними роботами.
Бази практик – це виробничі та наукові організації, де магістри-геофізики, працюючи в польових експедиціях чи в стаціонарних умовах збирають фактичний матеріал для виконання магістерської роботи, набувають навичок камеральної та/або лабораторної обробки зібраного матеріалу, поглиблюють та закріплюють теоретичні знання з фахових дисциплін, попередньо обґрунтовують тему майбутньої кваліфікаційної роботи. На відміну від інших переддипломних практик, зібраний студентами матеріал є основою для самостійних досліджень, які стосуються наукових питань, результати вирішення яких проходять апробацію на наукових конференціях до захисту магістерської роботи.
Асистентська практика магістра
Проводиться для студентів-магістрів другого року навчання у четвертому семестрі. Під час цієї практики вони задіяні в проведенні практичних або лабораторних робіт, де набувають першого досвіду викладацької діяльності.
Метою асистентської практики – є оволодіння магістрами методологією педагогічної діяльності, початкова підготовка до професійної педагогічної діяльності у закладах середньої та вищої освіти, практичною методикою проведення різних видів навчальних занять, організація самостійної роботи студентів за навчальними дисциплінами кафедри геофізики; оволодіння практичними методами та прийомами проведення виховної роботи.
Вона спрямова на формування та розвиток професійно-педагогічних навичок та умінь викладача вищої школи; залучення магістрів до активної педагогічної діяльності, аналізу та узагальнення передового педагогічного досвіду; формування професійних вмінь та навичок управління навчальною діяльністю студентів; набуття магістрами комунікативних вмінь для спілкування зі студентами та викладачами