Кафедра Геології нафти і газу

Завідувач кафедри:
Огар Віктор Володимирович, д. геол. н, професор


Напрямки роботи кафедри:

  1. Освітня діяльність (надання освітніх послуг):
    • Організація та забезпечення підготовки бакалаврів за блоком вибіркових дисциплін та магістрів за ОНП «Геологія нафти і газу»;
    • Розробка ОНП «Геологія нафти і газу», проведення процедури акредитації Програми;
    • Викладання дисциплін студентам для суміжних блоків вибіркових дисциплін та освітніх програм;
    • Забезпечення викладання основних фахових (у т.ч вибіркових) дисциплін для студентів бакалаврату та освітньо-наукової програми «Геологія нафти і газу»;
    • Організація та проведення навчальних, виробничих та переддипломних практик;
    • Методичне забезпечення підготовки бакалаврів і магістрів за фахом (методичні вказівки, робочі програми; лабораторні практикуми, навчальні посібники і підручники);
    • Викладання дисциплін здобувачам вищої освіти ступеня доктора філософії (PhD);;
    • Забезпечення наукового керівництва підготовки кандидатів наук і докторів філософії.
  2. Наукова робота:
    • Участь у виконанні держбюджетних та госпдоговірних наукових і науково-технічних тем (договорів);
    • Публікація наукових статей, монографій, тез доповідей;
    • Участь у проведенні та організації наукових конференцій, у т.ч. міжнародного рівня;
    • Виконання спільних проектів і грантів з іншими науковими установами, зокрема інститутами НАН України;
    • Наукове керівництво науково-дослідницькою роботою студентів;
    • Наукове керівництво науковими роботами учнів – членів МАН України;
    • Участь у журі конкурсів на кращі наукові роботи членів МАН України;
    • Науковий супровід виконання наукових і технічних проектів виробничими і науковими організаціями України;
    • Проведення наукових експертиз технічних і наукових проектів;
    • Участь у роботах спеціалізованих наукових рад по захисту кандидатських і докторських дисертацій;
    • Рецензування наукових статей, підручників, монографій, звітів НДР.
  3. Участь у міжнародних проектах. Організаційна та громадська робота:
    • Проведення тренінгів та семінарських занять із фахівцями виробничих організацій нафтогазового профілю;
    • Участь у роботах Всеукраїнських і закордонних фахових геологічних асоціацій, спілок, об’єднань;
    • Участь в організації науково-технічних виставок.
  4. Виховна робота:
    • Постійна виховна робота із студентами силами викладачів та співробітників кафедри;
    • Створення умов для саморозвитку, самовираження і самореалізації особистості – студента, майбутнього фахівця;
    • Робота кураторів академічних груп студентів.

Підготовка бакалаврів:

Природничі науки/103 - Науки про Землю/ОПП – Геологія та менеджмент надрокористування/Геологія нафти і газу/Професійна кваліфікація – асистент геолога нафтогазорозвідки.

Підготовка магістрів:

Природничі науки/103 - Науки про Землю/ОНП – Геологія нафти і газу/1. Геологія, розвідка та пошук родовищ вуглеводнів; Професійна кваліфікація – 2114.1 Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 Геолог нафтогазорозвідки. 2. Нафтогазопромислова геологія; Професійна кваліфікація - 2114.1 Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 Геолог нафтогазорозвідки (партії) стуктурно-пошукового буріння.

Випускники кафедри працюють у системі нафтогазової галузі, де залучаються до різних напрямів діяльності: пошуки та розвідка родовищ вуглеводнів, розробка родовищ нафти і газу, проектування, будівництво та експлуатація підземних сховищ газу, нафто- і газопроводів та інфраструктурних об’єктів. Фахівці зі спеціальності геологія нафти і газу запрошуються на роботу у провідні державні та комерційні компанії, що займаються обробкою, інтерпретацією геолого-геофізичної інформації по нафтогазових об’єктах та перспективних ділянках, геологічним супроводом нафтогазопошукових робіт, розробкою нафтових і газових родовищ.

Випускники кафедри можуть працювати геологами, інженерами, адміністраторами та інспекторами в галузі геології та геологорозвідки, видобувної промисловості, охорони навколишнього середовища, природо-, надро- та землекористування. Також магістри з геології нафти і газу можуть працювати науковими співробітниками, інженерами-дослідниками академічних, галузевих і виробничих наукових, науково-дослідницьких і проектних установ, інститутів та вищих навчальних закладів.

На кафедрі є досвід підготовки докторів PhD при подвійному науковому керівництві з провідними закордонними університетами. За роки її існування на кафедрі підготовлено 9 кандидатів геологічних наук і 2 доктора філософії.

Випускники кафедри нафти і газу навчаються в аспірантурі: Національної академії Наук України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Випускники кафедри нафти і газу працюють: в Інституті геологічних наук НАН України, ННІ «Інститут геології», ДНУ «Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України», ДТЕК Нафтогаз, Бурісма Холдингс, Компанії «Шлюмберже» (Schlumberger), Міжнародному хабі природних ресурсів TUTKOVSKY, ТОВ «ГЕОЮНІТ», ГП «Полтавагазвидобування», АТ «Укргазвидобування», ТОВ «Карбон ЛТД», ТОВ Юридичній фірмі «Антіка», компанії «Рінг Юкрейн», будівельній компанії «ДІМ», ДП «Науканафтогаз» НАК «Нафтогаз України», ДП «Укрнаукагеоцентр», ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння», Інституті геології і геофізики Національної Академії Наук Азербайджану, Інституті нафти і газу Національної академії наук Азербайджану тощо.

Пошуки, розвідка та розроблення нафтових і газових родовищ– є невід’ємною і надзвичайно важливою передумовою розвитку економіки будь якої країни. У процесі пошуків проводиться комплекс геолого-геофізичних досліджень, спрямованих на виявлення у надрах скупчень нафти і газу. Розвідувальні роботи спрямовані на встановлення параметрів нафтогазових покладів, підрахунку та уточнення запасів нафти і газу, обґрунтування доцільності розробки та визначення оптимальної схеми видобутку вуглеводнів. Якість пошуково-розвідувальних робіт залежить від професіоналізму геологів, використання ними сучасних методів геологічних, геохімічних, літолого-петрографічних, геофізичних, дистанційних та інших досліджень, вміння інтерпретувати отримані дані та робити обґрунтовані висновки. Розроблення родовищ вуглеводнів це складний технологічний процес, спрямований на досягнення максимально вилучення із надр нафти, газу, газоконденсату та супутніх корисних компонентів. Новітні технології та технічні засоби, що застосовуються для цього, спрямовані збереження геологічного середовища та довкілля. Сучасні світові виклики, пов’язані з глобальними кліматичними змінами, спонукають звертати особливу увагу на альтернативні джерела енергії, серед яких першочергово водень та глибинна геотермальна енергія, а також на проблеми захоронення вуглекислого газу у надрах з метою стабілізації його вмісту в атмосфері. Ці напрями тісно пов’язані з вивченням осадових басейнів, що вміщують родовища вуглеводнів, а отже з геологією нафти і газу.

Підготовка майбутніх магістрів за спеціальністю «Геологія нафти і газу» здійснюється професорсько-викладацьким складом кафедри геології нафти і газу, а також викладачами інших кафедр Інституту та Університету. Крім цього, до навчального процесу залучаються провідні науковці Національної Академії наук України та нафтогазової галузі, які мають значний практичний досвід.

Під час навчання студенти виконують лабораторні і практичні роботи в навчальних та науково-дослідних лабораторіях Інституту. Навчальна практика за спеціалізацією після 3 курсу проводиться на підприємствах м. Полтава та області, які займаються пошуками, розвідкою та видобутком нафти і газу на території Дніпровсько-Донецької западини. Обробка геолого-геофізичної, геохімічної та літолого-петрографічної інформації з метою створення комплексних моделей нафтогазових родовищ, реконструкції палеосередовища формування покладів та пасток вуглеводнів виконуються на базі обчислювальних класів Інституту з використанням програмного забезпечення провідних геофізичних та нафтогазових компаній світу.

Cоціальні мережі:

facebook: https://www.facebook.com/groups/3375789296052338/?ref=share
Instagram: @petroleumgeology_nni
Telegram: @petroleum_geology_nni

Контакти

victor_ogar@knu.ua
+38044 431 0424

Ідея створення на базі КНУ імені Тараса Шевченка кафедри (і відповідної спеціальності) геології нафти і газу обговорювалась неодноразово на виробничих нарадах НАК «Нафтогаз України» разом з керівництвом геологічного факультету університету.

У 2008 р. на геологічному факультеті (з 2014 р. ННІ «Інститут геології») відкрито нову спеціалізацію «Геологія нафти і газу». А в 2010 р. відкрито кафедру геології нафти і газу (наказ № 296-32 від 16.04.2010). Отримано ліцензію МОНмолодьспорту України на підготовку магістрів за спеціальністю 8.04010305 - «Геологія нафти і газу» в 2012 р. з ліценз. обсягом 40 чол.

У 2012 р. розпочато підготовку магістрів за спеціальністю «Геологія нафти і газу». Основний педагогічний склад кафедри – 3 професори, доктори наук, 1 доцент, кандидати наук та 1 асистент, PhD. Від початку створення кафедри її очолив професор О.М. Карпенко. Різні організації нафтогазового профілю (НАК «Нафтогаз України», група компаній «Надра», ДП «Укрнаукагеоцентр», Компанія «Shell Ukraine Exploration And Production Investments», на перших порах допомогли зробити ремонт приміщень, забезпечили фаховою літературою, картами та навчальними матеріалами, мультімедійним і лабораторним обладнанням. В різні роки у навчальному процесі брали участь викладачі за сумісництвом: проф., д.т.н Зарубін Ю.О.; проф., д.т.н. Світлицький В.М.; к.г-м.н., с.н.с. Полівцев А.В.; к.г.н., с.н.с. Іщенко І.І.

Значним досягненням кафедри є створення виїзної навчальної практики за спеціалізацією для студентів бакалаврату в м. Полтава на базі головних нафтогазовидобувних підприємств Полтавської області, Полтавського управління геофізичних робіт і ДП «Укрнаукагеоцентр» (з 2011 р.).

У 2013 р. створено навчально-наукову лабораторію нафтогазової геології, яка на даний час укомплектована 7 комп’ютерами, 4 оптичними поляризаційними мікроскопами (Австрія) з цифровими камерами-модулями, літотекою зразків і шліфів порід-колекторові і флюїдоупорів з різних нафтогазових родовищ України.

В 2013 р. організовано та проведено Міжнародну наукову конференцію «Нетрадиційні джерела вуглеводнів в Україні: проблеми і перспективи» на базі геологічного факультету університету. А в 2015 р. проведено Міжнародну наукову конференцію «Питання пошуків, розвідки та екологічних аспектів видобування вуглеводнів з ущільнених колекторів, газосланцевих товщ та вуглевміщуючих пластів» на базі ННІ «Інститут геології» за підтримки Компанії «Shell Ukraine Exploration And Production Investments».

Під науковим керівництвом професорів кафедри захищено 9 кандидатських дисертацій. З 2014 р. захистили випускні магістерські роботи 79 громадян України і 8 іноземних громадян за спеціальністю (освітньою програмою) «Геологія нафти і газу». Серед іноземних студентів є представники Азербайджану, Туркменістану, Таджикистану, Алжиру, Лівії, КНР.

На сьогодні кафедра має значні перспективи подальшого розвитку, враховуючи зростаючий попит та можливості реального працевлаштування випускників – магістрів-геологів нафтогазового профілю.


Випуск бакалаврів з геології нафти і газу, 2023 р.

Випуск бакалаврів з геології нафти і газу, 2019 р.

Магістри, 2019 р.

Магістри, 2020 р.

Випуск магістрів ОНП Геологія нафти і газу, 2018 р.

Урочисте вручення дипломів магістрам ННІ "Інститут геології"

Список дисциплін, які викладає кафедра

1 курс, бакалаврату
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю/ Геологія та менеджмент надрокористування (на основі ОКР молодшого спеціаліста)/
  1. Курсова робота з основ нафтогазової геології.
2 курс, бакалаврату
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю/ Геологія та менеджмент надрокористування
  1. Курсова робота з основ нафтогазової геології.
  2. Основи нафтогазової геології.
3 курс, бакалаврату
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю/ Геологія та менеджмент надрокористування
  1. Геологія і нафтогазоносність морських басейнів.
  2. Нафтогазоносні провінції світу.
  3. Основи регіональної геології.
  4. Петрографія і петрофізика порід-колекторів нафти і газу.
  5. Пошуки та розвідка родовищ нафти і газу.
  6. Седиментологія та стратиграфія нафтогазоносних басейнів.
  7. Навчальна практика з методів польових досліджень.
  8. Виробнича практика.
Інститут філології/ Англійська філологія та дві іноземні мови//English Studies and Two Foreign Languages/
  1. Основи екології//Ecology Fundamentals (англійською мовою).
4 курс, бакалаврату
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю / Геологія та менеджмент надрокористування
  1. Геофізичні дослідження свердловин.
  2. Екологічні аспекти пошуків і видобутку нафти і газу.
  3. Технології буріння та розробки нафтогазових родовищ.
  4. Просторове моделювання родовищ нафти і газу.
  5. Виробнича практика за спеціалізованим блоком.
  6. Кваліфікаційна робота бакалавра
1 курс, магістратура
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю / Геологія нафти і газу/
  1. Earth's Deep Underground Hydrosphere (Глибинна гідросфера Землі) (англійською мовою).
  2. Geology and unconventional hydrocarbons research (Геологія та дослідження нетрадиційних родовищ вуглеводнів) (англійською мовою).
  3. Hydrogeophysics (Гідрогеофізика) (англійською мовою).
  4. Геологічні основи розробки родовищ вуглеводнів.
  5. Геологія нафтогазоносних басейнів України.
  6. Геохімія нафти і газу.
  7. Нафтогазові родовища та підземні сховища газу.
  8. Прогнозування нафтогазоносністі надр.
  9. Переддипломна практика.
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю/Геоінформатика
  1. Natural Risks and Hazards (Природні ризики та небезпеки) (англійською мовою).
Географічний факультет/106 Географія/Транскордонне природоохоронне співробітництво
  1. Небезпечні природні процеси в довкіллі/Hazаrdous Processes in the Environment. (англійською мовою).
2 курс, магістратура
ННІ «Інститут геології»/103 Науки про Землю / Геологія нафти і газу/
  1. Актуальні проблеми нафтогазової геології.
  2. Геологічні методи дослідження нафтогазоносних комплексів.
  3. Геологічні основи розкриття пласта.
  4. Науково-дослідницький практикум.
  5. Підрахунок запасів нафти і газу.
  6. Асистентська практика.
  7. Науково-дослідницька практика.
  8. Промислова геофізика.
  9. Кваліфікаційна робота магістра.

 

Проблеми забезпечення України власними енергетичними ресурсами та альтернатичними джерелами енергії в сучасних умовах постійно загострюються. Їх розвязання потребує вирішення низки завдань, серед яких обним з найважливіщих є підготовка висококваліфікованих спеціалістів, у тому числі геологів нафтогазового профілю (чому відповідає програма магістратури «Геологія нафти і газу»). В України діють ряд нафтогазових компаній, наукових і виробничих організацій, які займаються пошуками, розвідкою і розробкою нафтогазових родовищ. На сьогодні потреба у фахівцях з моделювання нафтогазових родовищ, вуглеводневих систем та седиментаційних басейнів, підрахунку запасів нафти і газу. В ННІ «Інститу геології» КНУ імені Тараса Шевченка є значна кількість ліцензійних спеціалізованих програмних продуктів провідних закордонних компаній – Petrel, PetroMod, TechLog, Interactive Petrophysics. Профільні кафедри забезпечені професорсько-викладацькими кадрами з великим досвідом наукової, виробничої та навчально-педагогічної роботи. Сучасні світові тенденції, що полягають у стійкому розвитку «зеленої» енергетики, спонукають до впровадження нових напрямів досліджень, розробки нових навчальних дисциплін, що тісно пов’язані з нафтогазовою тематикою. Серед них – воднева енергетика, захоронення вуглекислого газу в надрах, глибинна геотермальна енергія.


Навчання, НДР з використанням програми PetroMod Компанії Шлюмберже

НДР. Моделювання вуглеводневих систем (басейновий аналіз)

Розвідувальна свердловина. Полтавська область

Практична підготовка

Навчальна практика для студентів 3-го курсу бакалаврату за спеціалізацією Геологія нафти і газу проводиться в Полтавській області. Студенти мають можливість під керівництвом викладача відвідувати виробничі та наукові організації, які безпосередньо займаються пошуками, розвідкою та видобутком вуглеводнів у межах Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної області. Вони знайомляться із сучасними лабораторіями державних і приватних компаній та мають можливість спостерігати за роботою важливих для нафтової геології підрозділів, бачити обладнання та отримати відповіді стосовно їх очікувань і майбутньої роботи. Студенти також відвідують Полтавський технічний університет та Полтавський коледж нафти і газу.

Виробнича практика бакалаврів та переддипломна практика магістрів проводяться на підприємствах НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України», в наукових інститутах НАН України та нафтогазових компаніях недержавної форми власності. Студенти отримують перші навички виробничої роботи та обирають напрями подальших наукових досліджень і теми дипломних робіт.

Асистентська практика магістрів ІІ курсу
Практика проводиться щорічно для набуття магістрами навичок роботи у вищих навчальних закладах освіти в якості викладача. Магістри знайомляться з Законом України про Вищу освіту, зазначають новації, що передбачає закон. Проходять тренінг з вивчення та створення навчальної документації, необхідної для навчального процесу. Готуються до проведення самостійних занять з обраного предмету: знайомляться з навчальною програмою дисципліни, відвідують лекційні та практичні заняття викладача, що веде курс, розробляють плани-конспекти та презентації для проведення самостійних занять. Проводять лекційні та практичні заняття з обраної дисципліни під керівництвом викладача.


Навчальна практика студенів. Ознайомлення з роботою Полтавського управління геофізичних робіт

Практика студентів спеціалізації ГНГ під керівництвом викладача в ДП УКрнаукагеоцентр

Практика студентів спеціалізації ГНГ, Полтавська область

Навчальна практика під керівництвом доцента Крочак М.Д.

Студенти спеціалізації ГНГ під керівництвом викладачів, навчальна практика. Полтавська область

Студент групи ГНГ, навички дослідження порід- колекторів нафти і газу. 2024 р.

Області досліджень, які відповідають напрямкам НДР співробітників кафедри, тісно пов’язані із профілем підготовки фахівців – геологів нафтогазового профілю. Окрім того, професорсько-викладацький колектив кафедри геології нафти і газу за власними науковими інтересами сформував широкий спектр напрямів, які охоплюють практично все геологічне середовище, як в межах України, так і на закордонних територіях.

Результати наукової роботи на кафедрі частково оформлюються у вигляді щорічних звітів про виконання кафедральної бюджетної теми. Територія досліджень – це Східний, Західний і Південний нафтогазоносні регіони України. Основним завданням НДР є вдосконалення наукових досліджень перспективних нафтогазоносних об’єктів з метою збільшення ресурсної бази вуглеводнів в Україні.

Дослідження охоплюють літологія, палеонтологія, стратиграфія та нафтогазоносність осадових порід Дніпровсько-Донецька западина, Донецький басейн, Львівський палеозойський прогин, Волино-Подільська плита, Закарпатський прогин Переддобрудзький прогин, Гірський Крим та чорноморський шельф регіонів України. Дослідження не обмежуються територією України, а включають також окремі регіони Казахстану, Узбекистану (Тянь-Шань) та ін.

Головні наукові напрямки

Професор Карпенко О.М. Фізико-геологічні моделі гірських порід-колекторів різних за будовою та генезисом; геологічна інтерпретація даних геофізичних досліджень у розрізах нафтогазових свердловин; прогнозування активізації екзогенних геологічних процесів; пошуки та розвідка нетрадиційних покладів і джерел нафти і газу.

Професор Нестеровський В.А. Вивчення процесів та історії літогенезу в геологічному минулому, дослідження мінерального складу та особливостей генезису певних фаціальних комплексів осадових формацій докембрію та фанерозою.

Професор Огар В.В. Літологія і генезис нафтогазоносних товщ України. Вторинні зміни осадових порід та їх вплив на колекторські властивості. Сейсмостратиграфія і геологічна інтерпретація сейсмофаціальних даних. Глибинна геотермальна енергія.

Доцент Байсарович І.М. Екологічний статус підземних вод та територій національних суббасейнів р. Дунай. Процеси та типи антропогенного впливу на геосистему прибережно-шельфової зони України. Освоєння надр та охорона навколишнього середовища.

Асистент Чуприна А.М. перспективність нафтогазоносності Східного і Західного регіонів України, геологічне та літолого-петрофізичне моделювання нафтогазових покладів, альтернативні джерела енергії, пошуки та розвідка нетрадиційних покладів та джерел нафти і газу, розробка традиційних та нетрадиційних колекторів..

Основні досягнення

В 2010 р. - відкрито кафедру геології нафти і газу (наказ № 296-32 від 16.04.2010). 2012 р. - отримано ліцензію МОНмолодьспорту України на підготовку магістрів за спеціальністю 8.04010305 - «Геологія нафти і газу».

Вперше в Україні створено на постійній основі навчальну практику за спеціалізацією «Геологія нафти і газу» на базі нафтогазових підприємств і організацій м. Полтава і Полтавської обл.

Вперше в Україні організовано і проведено 2 Міжнародні наукові конференції з нетрадиційних джерел/ресурсів вуглеводнів (2013, 2015 рр.). З 2014 р. захистили випускні магістерські роботи 92 громадян України і 10 іноземних громадян за спеціальністю (освітньою програмою) «Геологія нафти і газу».

На кафедрі є досвід підготовки докторів PhD при подвійному науковому керівництві з провідними закордонними університетами. За роки її існування на кафедрі підготовлено 11 кандидатів геологічних наук і 2 доктора філософії.

Наукові теми

Кафедральна науково-дослідна тема 16КП049-08 «Стратиграфія, літологія, генезис та корисні копалини пізньодокембрійсько-фанерозойських осадових формацій України». Науковий керівник - проф. Огар В.В.