Завідувач кафедри:
Огар Віктор Володимирович, д. геол. н, професор
Напрямки роботи кафедри:
- Освітня діяльність (надання освітніх послуг):
- Організація та забезпечення підготовки бакалаврів за блоком вибіркових дисциплін та магістрів за ОНП «Геологія нафти і газу»;
- Розробка ОНП «Геологія нафти і газу», проведення процедури акредитації Програми;
- Викладання дисциплін студентам для суміжних блоків вибіркових дисциплін та освітніх програм;
- Забезпечення викладання основних фахових (у т.ч вибіркових) дисциплін для студентів бакалаврату та освітньо-наукової програми «Геологія нафти і газу»;
- Організація та проведення навчальних, виробничих та переддипломних практик;
- Методичне забезпечення підготовки бакалаврів і магістрів за фахом (методичні вказівки, робочі програми; лабораторні практикуми, навчальні посібники і підручники);
- Викладання дисциплін здобувачам вищої освіти ступеня доктора філософії (PhD);;
- Забезпечення наукового керівництва підготовки кандидатів наук і докторів філософії.
- Наукова робота:
- Участь у виконанні держбюджетних та госпдоговірних наукових і науково-технічних тем (договорів);
- Публікація наукових статей, монографій, тез доповідей;
- Участь у проведенні та організації наукових конференцій, у т.ч. міжнародного рівня;
- Виконання спільних проектів і грантів з іншими науковими установами, зокрема інститутами НАН України;
- Наукове керівництво науково-дослідницькою роботою студентів;
- Наукове керівництво науковими роботами учнів – членів МАН України;
- Участь у журі конкурсів на кращі наукові роботи членів МАН України;
- Науковий супровід виконання наукових і технічних проектів виробничими і науковими організаціями України;
- Проведення наукових експертиз технічних і наукових проектів;
- Участь у роботах спеціалізованих наукових рад по захисту кандидатських і докторських дисертацій;
- Рецензування наукових статей, підручників, монографій, звітів НДР.
- Участь у міжнародних проектах. Організаційна та громадська робота:
- Проведення тренінгів та семінарських занять із фахівцями виробничих організацій нафтогазового профілю;
- Участь у роботах Всеукраїнських і закордонних фахових геологічних асоціацій, спілок, об’єднань;
- Участь в організації науково-технічних виставок.
- Виховна робота:
- Постійна виховна робота із студентами силами викладачів та співробітників кафедри;
- Створення умов для саморозвитку, самовираження і самореалізації особистості – студента, майбутнього фахівця;
- Робота кураторів академічних груп студентів.
Підготовка бакалаврів:
Природничі науки/103 - Науки про Землю/ОПП – Геологія та менеджмент надрокористування/Геологія нафти і газу/Професійна кваліфікація – асистент геолога нафтогазорозвідки.
Підготовка магістрів:
Природничі науки/103 - Науки про Землю/ОНП – Геологія нафти і газу/1. Геологія, розвідка та пошук родовищ вуглеводнів; Професійна кваліфікація – 2114.1 Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 Геолог нафтогазорозвідки. 2. Нафтогазопромислова геологія; Професійна кваліфікація - 2114.1 Молодший науковий співробітник (геологія), 2114.2 Геолог нафтогазорозвідки (партії) стуктурно-пошукового буріння.
Випускники кафедри працюють у системі нафтогазової галузі, де залучаються до різних напрямів діяльності: пошуки та розвідка родовищ вуглеводнів, розробка родовищ нафти і газу, проектування, будівництво та експлуатація підземних сховищ газу, нафто- і газопроводів та інфраструктурних об’єктів. Фахівці зі спеціальності геологія нафти і газу запрошуються на роботу у провідні державні та комерційні компанії, що займаються обробкою, інтерпретацією геолого-геофізичної інформації по нафтогазових об’єктах та перспективних ділянках, геологічним супроводом нафтогазопошукових робіт, розробкою нафтових і газових родовищ.
Випускники кафедри можуть працювати геологами, інженерами, адміністраторами та інспекторами в галузі геології та геологорозвідки, видобувної промисловості, охорони навколишнього середовища, природо-, надро- та землекористування. Також магістри з геології нафти і газу можуть працювати науковими співробітниками, інженерами-дослідниками академічних, галузевих і виробничих наукових, науково-дослідницьких і проектних установ, інститутів та вищих навчальних закладів.
На кафедрі є досвід підготовки докторів PhD при подвійному науковому керівництві з провідними закордонними університетами. За роки її існування на кафедрі підготовлено 9 кандидатів геологічних наук і 2 доктора філософії.
Випускники кафедри нафти і газу навчаються в аспірантурі: Національної академії Наук України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Випускники кафедри нафти і газу працюють: в Інституті геологічних наук НАН України, ННІ «Інститут геології», ДНУ «Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України», ДТЕК Нафтогаз, Бурісма Холдингс, Компанії «Шлюмберже» (Schlumberger), Міжнародному хабі природних ресурсів TUTKOVSKY, ТОВ «ГЕОЮНІТ», ГП «Полтавагазвидобування», АТ «Укргазвидобування», ТОВ «Карбон ЛТД», ТОВ Юридичній фірмі «Антіка», компанії «Рінг Юкрейн», будівельній компанії «ДІМ», ДП «Науканафтогаз» НАК «Нафтогаз України», ДП «Укрнаукагеоцентр», ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння», Інституті геології і геофізики Національної Академії Наук Азербайджану, Інституті нафти і газу Національної академії наук Азербайджану тощо.
Пошуки, розвідка та розроблення нафтових і газових родовищ– є невід’ємною і надзвичайно важливою передумовою розвитку економіки будь якої країни. У процесі пошуків проводиться комплекс геолого-геофізичних досліджень, спрямованих на виявлення у надрах скупчень нафти і газу. Розвідувальні роботи спрямовані на встановлення параметрів нафтогазових покладів, підрахунку та уточнення запасів нафти і газу, обґрунтування доцільності розробки та визначення оптимальної схеми видобутку вуглеводнів. Якість пошуково-розвідувальних робіт залежить від професіоналізму геологів, використання ними сучасних методів геологічних, геохімічних, літолого-петрографічних, геофізичних, дистанційних та інших досліджень, вміння інтерпретувати отримані дані та робити обґрунтовані висновки. Розроблення родовищ вуглеводнів це складний технологічний процес, спрямований на досягнення максимально вилучення із надр нафти, газу, газоконденсату та супутніх корисних компонентів. Новітні технології та технічні засоби, що застосовуються для цього, спрямовані збереження геологічного середовища та довкілля. Сучасні світові виклики, пов’язані з глобальними кліматичними змінами, спонукають звертати особливу увагу на альтернативні джерела енергії, серед яких першочергово водень та глибинна геотермальна енергія, а також на проблеми захоронення вуглекислого газу у надрах з метою стабілізації його вмісту в атмосфері. Ці напрями тісно пов’язані з вивченням осадових басейнів, що вміщують родовища вуглеводнів, а отже з геологією нафти і газу.
Підготовка майбутніх магістрів за спеціальністю «Геологія нафти і газу» здійснюється професорсько-викладацьким складом кафедри геології нафти і газу, а також викладачами інших кафедр Інституту та Університету. Крім цього, до навчального процесу залучаються провідні науковці Національної Академії наук України та нафтогазової галузі, які мають значний практичний досвід.
Під час навчання студенти виконують лабораторні і практичні роботи в навчальних та науково-дослідних лабораторіях Інституту. Навчальна практика за спеціалізацією після 3 курсу проводиться на підприємствах м. Полтава та області, які займаються пошуками, розвідкою та видобутком нафти і газу на території Дніпровсько-Донецької западини. Обробка геолого-геофізичної, геохімічної та літолого-петрографічної інформації з метою створення комплексних моделей нафтогазових родовищ, реконструкції палеосередовища формування покладів та пасток вуглеводнів виконуються на базі обчислювальних класів Інституту з використанням програмного забезпечення провідних геофізичних та нафтогазових компаній світу.
Cоціальні мережі:
facebook: https://www.facebook.com/groups/3375789296052338/?ref=share
Instagram: @petroleumgeology_nni
Telegram: @petroleum_geology_nni