Кафедра Гідрогеології та інженерної геології

Завідувач кафедри:
Чомко Дмитро Федорович
кандидат геологічних наук, доцент кафедри гідрогеології та інженерної геології



Головними освітніми напрямами діяльності кафедри гідрогеології та інженерної геології є підготовка магістрів за програмою «Гідрогеологія», а також забезпечення підготовки бакалаврів з геології за спеціалізацією «Гідрогеологія та інженерна геологія». Ці завдання співпадають з пріоритетами державної політики щодо забезпечення населення якісною питною водою, раціонального використання підземних вод у різних галузях господарства України, екологічної та техногенної безпеки держави. Актуальність освітньої програми «Гідрогеологія» (ОС «магістр») та спеціалізації «Гідрогеологія та інженерна геологія» (ОС «бакалавр») обумовлюють їх популярність серед студентів ННІ «Інститут геології»..

Крім того кафедра залучена до виконання наукових тем, відповідно до свого профілю.

Кафедра гідрогеології та інженерної геології задіяна в процесі підготовки студентів передусім в ННІ «Інститут геології», а також на географічному факультеті. Кафедра здійснює підготовку студентів, що навчаються за ОС «бакалавр», галузь знань № 10 «Природничі науки»/ спеціальність № 103 «Науки про Землю» / ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА «Геологія та менеджмент надрокористування»/ Вибірковий блок 5 : Гідрогеологія та інженерна геологія/ Професійна кваліфікація 3111 «Асистент гідрогеолога».

Також кафедра здійснює підготовку студентів ОС «магістр»,галузь знань № 10 «Природничі науки»/ спеціальність № 103 «Науки про Землю» / ОСВІТНЬО-НАУКОВА ПРОГРАМА «Гідрогеологія»/ Вибірковий блок 1 : Гідрогеологія та екологічна безпека; Вибірковий блок 2: Інженерна геологія та техногенна безпека; Вибірковий блок 3: Гідрогеологія аграрного сектору / Професійна кваліфікація 2114.1 «молодший науковий співробітник» (гідрогеологія).

Випускники ОС «бакалавр» здебільшого продовжують навчання за ОС «магістр».

Випускники ОР «магістр» зазвичай обирають наукове спрямування, вступають до аспірантури або влаштовуються в наукові установи (Інституту геологічних наук, Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка, Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України та МНС України) або обіймають посади в державних установах (Українська геологічна компанія, ДП «УКРДІПРОДОР», ДП «Інститут «Київінжпроект» та ін.) або організаціях інших форм власності (ТОВ «Інженерні вишукування», ТОВ «Інженербудпроект», ТОВ «Геопошук» та ін.)


Контакти

kiev.univ.hydrogeol@gmail.com
(044) 521-33-16

Кафедра гідрогеології та інженерної геології була створена у 1944 р. у складі геологічного факультету Київського державного університету імені Тараса Григоровича Шевченка.

Першим завідувачем кафедри (1944-48 рр.) став проф., д. г.-м. н. К.І.  Маков, під керівництвом якого було створено перший педагогічний колектив кафедри. У 1948–52 рр. кафедрою завідував професор, д. г.-м. н., член-кор. АН УРСР А.Є. Бабинець. Під його керівництвом колектив кафедри виконував переважно регіональні гідрогеологічні дослідженнями, включаючи вивчення мінеральних вод України.

У 1952-76 рр. завідувачем кафедри був видатний фахівець з регіональних гідрогеологічних досліджень проф., д. г.-м. н. Ф.А. Руденко, за ініціативою якого були створені науково-дослідні лабораторії та науково-дослідні групи, велася активна робота з розробки програм навчальних дисциплін, методичного забезпечення навчання, навчальних посібників та підручників.

К.І.Маков
К.І.Маков
 
А.Є.Бабинець
А.Є.Бабинець
 
Ф.А.Руденко
Ф.А.Руденко
 
І.Є.Жернов
І.Є.Жернов
 
А.Г.Солдак
А.Г.Солдак
 
М.І.Дробноход
М.І.Дробноход
 
О.Є.Кошляков
О.Є.Кошляков
 

У 1977-78  рр. виконувачем обов’язки завідувача кафедри був відомий вчений, проф. д. г.-м. н. І.Є. Жернов. Його зусиллями при кафедрі була створена лабораторія меліоративної гідрогеології (у подальшому – екологічної гідрогеології). Під керівництвом І.Є. Жернова виконувалися гідрогеологічні та інженерно-геологічні прогнози із застосуванням математичного моделювання, екологічна оцінка складних природних систем, розробка досконалих методів та відповідної апаратури для досліджень складу і водно-фізичних властивостей порід та визначення їх параметрів.

У 1978-88 рр. кафедру очолював доц., канд. г-м. н. А.Г. Солдак, а у 1988-2001 рр. - проф., д. г.-м. н. М.І. Дробноход. Під керівництвом М.І. Дробнохода були розроблені теоретичні основи формування і оцінки природних й експлуатаційних запасів підземних вод Українського щита.

З 2001 р. по 2024 р. кафедру очолював проф., д. г. н. О.Є. Кошляков, під керівництвом якого набули подальшого розвитку такі традиційні наукові напрямки кафедри, як математичне моделювання в гідрогеології та інженерній геології, інженерно-геологічне обґрунтування проектів окремих видів будівництва, інженерно-геологічна оцінка стійкості природних та штучних схилів, комплексна оцінка еколого-гідрогеологічних умов територій. Також були започатковані нові напрямки, а саме: моніторинг підземних вод, ГІС і геоінформаційні технології в гідрогеології та інженерній геології, економічна геологія.

3 2024 р. завідувач кафедри доц., к. геол. н. Д.Ф. Чомко.

Список дисциплін, які викладає кафедра

Спеціальність № 103 «Науки про Землю»/ ОП «Управління та екологія водних ресурсів» Вибіркова навчальна дисципліна:

  • Бальнеологічне та рекреаційне значення підземних вод

Спеціальність № 103 «Науки про Землю»/ ОП «Гідрогеологія» Вибіркова навчальна дисципліна:

  • Основи гідрогеології, інженерної та екологічної геології

Спеціальність № 103 «Науки про Землю»/ спеціальність № 193 «Геодезія та землеустрій»/ ОР «бакалавр», ОП «Геологія та менеджмент надрокористування»: Обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Основи гідрогеології, інженерної та екологічної геології (комплексна дисципліна);

Для вибіркового блоку "Гідрогеологія та інженерна геологія" :

  • Динаміка підземних вод,
  • Хімічний аналіз води,
  • Ґрунтознавство,
  • Нормативне та методичне забезпечення гідрогеологічних та інженерно-геологічних досліджень (комплексна дисципліна),
  • Гідрогеологія родовищ корисних копалин,
  • Механіка ґрунтів,
  • Регіональна гідрогеологія,
  • Оцінка запасів підземних вод,
  • Гідрогеологічне та інженерно-геологічне моделювання,
  • Регіональна інженерна геологія

Вибір з переліку (студент обирає дві дисципліни з переліку дисциплін)

  • Гідрогеологія нафтових і газових родовищ ;
  • Основи переносу вологи в зоні аерації

Спеціальність № 103 «Науки про Землю»/ ОР «Магістр» ОП «Гідрогеологія»:
Обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Гідрогеологічні та інженерно-геологічні аспекти оцінювання екологічних ризиків,
  • Планування та аналіз наукового експерименту,
  • Просторовий аналіз та моделювання гідрогеологічних та інженерно-геологічних процесів на основі ГІС,
  • Меліоративна гідрогеологія,
  • Наслідки впливу розробки вуглеводнів на гідросферу,
  • PetroleumDepositsHydrogeology (Гідрогеологія родовищ нафти та газу),

Вибіркові навчальні дисципліни:

для блоку дисциплін«Інженерна геологія та техногенна безпека»:

  • Спеціальні інженерно-геологічні розрахунки,
  • Інженерна геологія урбанізованих територій,
  • Науково-дослідницька практика за вибірковим блоком,
  • Науково-дослідницький практикум за спеціалізацією.

Вибір з переліку (студент обирає дві дисципліни з переліку дисциплін)

  • Медична гідрогеологія,
  • Техніко-економічне обґрунтування доцільності розробки родовищ підземних вод

Практична підготовка

Навчальна практика з методів польових досліджень за вибірковим блоком «Гідрогеологія та інженерна геологія»(для студентів ОС «бакалавр») проводиться для студентів 3-го курсу в 6-му семестрі. Умови практики максимально наближені до умов роботи виробничих геологічних організацій, експедицій і партій. Під час цієї практики студенти закріплюють та поглиблюють знання, одержані під час аудиторних занять. А саме, вчяться відбирати зразки порушеної та непорушеної структури, проводити польові гідрогеологічні та інженерно-геологічні роботи (буріння, наливи, зсувні випробування тощо), виконувати польові гідрохімічні дослідження, засвоюють прийоми та методи камеральної обробки польових матеріалів, а також набувають досвіду складання та захисту геологічних звітних матеріалів.

фото: Навчальна практика з методів польових досліджень

фото: Навчальна практика з методів польових досліджень

Виробнича практика (для студентів ОС «бакалавр») проводиться для студентів 3-го курсу в 6-му семестрі, після навчальної практики. Під час цієї практики студенти, працюючи у виробничих або наукових установах, поглиблюють та закріплюють теоретичні знання з фахових дисциплін і збирають фактичний матеріал для подальшої підготовки кваліфікаційної роботи бакалавра.

фото: переддипломна практика

фото: переддипломна практика

Виробнича практика за спеціалізованим блоком (вибірковий блок «Гідрогеологія та інженерна геологія») (для студентів ОС «бакалавр») проводиться для студентів 4-го курсу в 8-му семестрі, здобувачі освіти працюють над змістом кваліфікаційної роботи бакалавра та її тематики, збирають додаткові матеріали на підприємстві та у бібліотечних фондах для написання загальної частини кваліфікаційної роботи; аналізують та оброблюють зібраний матеріал. На основі зібраних та опрацьованих матеріалів уточнюють тему кваліфікаційної роботиз призначеним керівником кваліфікаційної роботи.

Переддипломна практика (для студентів ОР «магістр») Проводиться після 2-ого семестру магістратури. Базами практики можуть бути виробничі та наукові організації, де студенти, працюючи в польових експедиціях чи здійснюючи камеральну або лабораторну обробку зібраного матеріалу, поглиблюють та закріплюють теоретичні знання з фахових дисциплін та збирають фактичний матеріал для подальшої підготовки кваліфікаційної роботи магістра. Під час практики студент має можливість вивчити технічне оснащення, напрями виробничої та наукової діяльності; визначити актуальні проблеми, що можуть бути предметом наступних поглиблених наукових досліджень.

Науково-дослідницька практика за спеціалізацією (для студентів ОС «магістр») Проводиться у 4-му семестрі. Основна увага приділяється розвитку у здобувачів освіти схильності до наукових досліджень та отриманню практичного досвіду самостійного виконання поставлених завдань. Розглядаються можливі способи та методики вирішення наукових завдань в гідрогеології та інженерної геології. Студенти на прикладі тематики власних кваліфікаційних робіт ознайомлюються з основними методологічними засадами та методами наукових досліджень, що використовуються у світовій практиці. Значна увага приділяється ознайомленню з сучасними методами математичної обробки та інтерпретації інформації. Розглядаються різні форми апробації наукових досліджень та представлення результатів дослідження.

Асистентська практика (для студентів ОР «магістр») Проводиться у 4-му семестрі. Під час цієї практики вони задіяні в проведенні практичних або лабораторних, лекційних занять, де набувають першого досвіду викладацької діяльності. Ознайомлюються з особливостями організації освітнього процесу у ВНЗ, правилами складання освітніх програм, навчальних планів, навчальних програм та робочих програм навчальних дисциплін, а також конспекту лекцій.

Області досліджень:

  • Гідрогеологія
  • Інженерна геологія
  • Екологічна гідрогеологія
  • Економічна геологія

Головні наукові напрямки:

  • Математичне моделювання гідрогеологічних та інженерно-геологічних об’єктів і процесів
  • Інженерно-геологічне обґрунтування проектів окремих видів будівництва
  • Інженерно-геологічна оцінка стійкості природних та штучних схилів
  • Моніторинг підземних вод
  • Комплексна оцінка еколого-гідрогеологічних умов територій
  • Геолого-економічне обґрунтування розробки родовищ підземних вод

Основні досягнення:

Встановлено, що оптимальний підхід до класифікації запасів і ресурсів підземних вод полягає у поєднанні існуючого в Україні визначення категорій та підкатегорій ступеня геологічної вивченості родовищ з орієнтованим на ринкову економіку визначенням категорій та підкатегорій у Рамковій класифікації ООН енергетичних копалин та мінеральних запасів і ресурсів 2009-го року.

Запропоновано «дорожню карту» моделювання процесів геофільтрації, що дає змогу обґрунтувати математичну модель та підвищити достовірність і точності результатів розрахунків стійкості укосів і схилів шляхом вдосконалення методів визначення водно-фізичного стану ґрунтів та гідродинамічних особливостей руху підземних вод.

Теоретично обґрунтований економічний потенціал використання супутньо-пластових вод нафтових родовищ України, як гідромінеральної сировини.

Вперше виконана систематизація природних та антропогенних чинників для визначення складових загального водного балансу озера Лебедине (Сумська область) та зроблений прогноз щодо можливості відновлення його водності.

Наукові теми

20КП049-01 «Вдосконалення системи моніторингу геологічного середовища України та засад оцінки ризиків у надрокористуванні (в контексті інтеграції України в європейський простір)»